Digitalis / The Roads of Hereafter
Η έκδοση περιλαμβάνει τις δύο συμμετοχές της Κύπρου στη 12η Μπιενάλε Καΐρου, το 2010. Η πρώτη, με τον τίτλο “Digitalis,” ήταν η δουλειά της ομάδας καλλιτεχνών Λάρας Άλφας, Μαρίας Λοϊζίδου και Ελένης Μούζουρου. Η δεύτερη, με τίτλο «Οι δρόμοι του Μετά», ήταν η δουλειά της Γιούλας Χατζηγεωργίου. Με στόχο οι δύο συμμετοχές να παρουσιαστούν ισότιμα, και λόγω του ότι η Μπιενάλε πραγματοποιείτο σε μια χώρα όπου η ανάγνωση γίνεται από δεξιά προς αριστερά, το βιβλίο σχεδιάστηκε ώστε να έχει δύο όψεις. Η μία λειτουργεί ως εξώφυλλο για την πρώτη συμμετοχή και η άλλη ως το εξώφυλλο για τη δεύτερη. Το παιγνίδι του διαχωρισμού των δύο συμμετοχών συνεχίζεται στο σχεδιασμό των εσωτερικών σελίδων. Με αφετηρία το γεγονός ότι η παρουσίαση της Γιούλας ήταν βασισμένη σε βίντεο, όλες οι σελίδες στο τμήμα όπου φιλοξενείται είναι μαύρες. Ξεχωρίζει μόνο η εικόνα του βίντεο, μαζί με το περιγραφικό κείμενο της Μαρίας Μαραγκού, που τυπώνεται λευκό. Αντίθετα, το τμήμα της συμμετοχής “Digitalis” σχεδιάζεται σε λευκό χαρτί, με τα κείμενα σε μαύρο.
![Cairo-1](/wp-content/uploads/2014/11/Cairo-1.jpg)
![Cairo-2](/wp-content/uploads/2014/11/Cairo-2.jpg)
![Cairo-3](/wp-content/uploads/2014/11/Cairo-3.jpg)
![Cairo-4](/wp-content/uploads/2014/11/Cairo-4.jpg)
![Cairo-5](/wp-content/uploads/2014/11/Cairo-5.jpg)
![Cairo-6](/wp-content/uploads/2014/11/Cairo-6.jpg)
![Cairo-7](/wp-content/uploads/2014/11/Cairo-7.jpg)
![Cairo-8](/wp-content/uploads/2014/11/Cairo-8.jpg)
![Cairo-9](/wp-content/uploads/2014/11/Cairo-9.jpg)
![Cairo-10](/wp-content/uploads/2014/11/Cairo-10.jpg)
![Cairo-11](/wp-content/uploads/2014/11/Cairo-11.jpg)
![Cairo-12](/wp-content/uploads/2014/11/Cairo-12.jpg)
![Cairo-13](/wp-content/uploads/2014/11/Cairo-13.jpg)
![Cairo-14](/wp-content/uploads/2014/11/Cairo-14.jpg)