V. A. Vanezi Collection. Χάρτινα
Kατάλογος για την έκθεση της Βάσιας Αδάμου Βανέζη στη C. K. Art Gallery στη Λευκωσία το 2010. Η έκδοση έχει σχεδιαστεί σε μικρό μέγεθος και σε λεπτό χαρτί, δίνοντας την αίσθηση του εφήμερου, θέμα που πραγματευόταν η έκθεση, και αναφορά στο χαρτί που χρησιμοποίησε η καλλιτέχνης για τα έργα της. Το εξώφυλλο λειτουργεί ταυτόχρονα ως ο χώρος όπου τοποθετείται ο τίτλος αλλά και και ως η πρώτη σελίδα του σύντομου εισαγωγικού κειμένου. Στις εσωτερικές σελίδες τα έργα παρουσιάζονται άλλοτε ως εγκαταστάσεις στο χώρο και άλλοτε ως μεμονωμένα αντικείμενα, και συνοδεύονται από στίχους, λογοτεχνικά αποσπάσματα ή σύντομες επεξηγήσεις. Το βιβλιαράκι δίνει την αίσθηση ότι είναι ανάλαφρο και ταυτόχρονα γεμάτο με πυκνό υλικό.
![Vanezi-1](/wp-content/uploads/2014/11/Vanezi-1.jpg)
![Vanezi-2](/wp-content/uploads/2014/11/Vanezi-2.jpg)
![Vanezi-3](/wp-content/uploads/2014/11/Vanezi-3.jpg)
![Vanezi-4](/wp-content/uploads/2014/11/Vanezi-4.jpg)
![Vanezi-5](/wp-content/uploads/2014/11/Vanezi-5.jpg)
![Vanezi-6](/wp-content/uploads/2014/11/Vanezi-6.jpg)
![Vanezi-7](/wp-content/uploads/2014/11/Vanezi-7.jpg)